Copyright © www.avrasyaturizm.net   her hakkı saklıdır

Umrecilerimize Tavsiyelerimiz

Gidişiniz. Medine-i Münevvere `ye ise ihramlarınızı bagajlara koyunuz.  Cidde`ye (Mekke) ise havalimanında giymek üzere yanınıza alınız. Buluşma görevlilerimizle irtibata geçiniz.  İhramlı iken uçakta kolonyalı mendil kullanmamaya dikkat ediniz.  Transfer ve gezilerinizde aceleci olmayınız.  Hizmetinizdeki rehberlere yolculuk boyunca yardımcı olunuz, dikkatle dinleyiniz.  Kusurlu ve hatalı insanlar göreceksiniz, onları anlayışla karşılayınız.  Sıhhatinize dikkat ediniz. Ağır yağlı ve kızarmış yiyecekler yemeyiniz.  Hac-Umre rehber kitapçığınızı okuyunuz ve Umre ile ilgili CD`leri seyrediniz.  Bol bol zemzem içiniz.  Giydiğiniz   elbiselerin   ter   emen   ve   sıcağı   fazla   geçirmeyen   pamuklu   ve   keten   cinsinden   beyaz   elbiseler   olmasına   dikkat   ediniz.   Medine,   sabah   ve   akşamları   rüzgârlı   olduğundan   hırka   almanız   tavsiye olunur.  Sık sık duş almak hem ibadetlerinizin sevabını arttırır, hem daha temiz sağlıklı olmanızı sağlar. Üzerinizde fazla para ile dolaşmayınız. Bu konuda Mekke ve Medine temsilcilerimizden bilgi alınız.  Tavaf ve say esnasında kimseyi itip, kakarak incitmeyiniz.  Hacer-ül Esved’i öpebilmek için başkalarına zarar vermeyiniz.  Yanınıza   fazla   yük   almayınız   (   Uçakta   kilo   sınırı   30   kg’dır.   Kendinizi   lüzumsuz   eşyaları   taşımak   zorunda   bırakmayınız.      Size   en   çok   lazım   olabilecek   şeyleri   önceden   belirleyiniz.   El   çantanıza   kesici alet oyuncak silah ve metal eşya koymayınız. Para olarak Dolar ve Riyal götürebilirsiniz (yolculuk süresince günlük 10$ - 20 $ arası yeterlidir.)  Ülkeye döndüğünüzde Hac ve Umre yapanın olgunluğunu her halinizle ispat ediniz.  Hac ve Umre yolcuları bulunduğu bölgenin örnek insanı olmak durumundadır. Siz de örnek olunuz.  Problemlerinizi mutlaka rehberlerinize ulaştırınız. Aceleci olmayınız.  Mekke ve Medine`de kaldığınız otelin kartını mutlaka üzerinizde taşıyınız.

YOLCULARIMIZA BAZI UYARILAR

1 . Mescid-i Nebi ve Kâbe-i Muazzama `da farz namazlardan sonra genellikle cenaze namazı kılındığından son sünnetlere kalkmayıp, cenaze namazı kılmak daha sevaptır.  2 . Mescid-i Nebi ve Kâbe-i Muazzama 24 saat açıktır.  3 . Mescidi Nebi ve Kâbe-i Muazzama içindeki tüm sular zemzem suyudur. 4 . Nafile yaptığınız tavaflardan sonra tavaf namazı kılmayı unutmayınız. 5 . Seyahatimizle ilgili duyurular otellerde Namaz Vakitleri, Gezi Programı, Transfer bilgileri duyumları her gün yazılacağından bu duyumları mutlaka okuyun.  6 . Telefonları Yurtdışı görüşmelere açık olanlar Suudi Arabistan`dan dan Türkiye ile görüşebilir. Ayrıca Arabistan’dan hazır kart hattı alabilirsiniz. Bu sizin için daha avantajlıdır.  7 . Hac Mevsiminde Mina’ya şeytan taşlamaya giderken elinizde yük olmamalıdır. Sadece sırt çantaları alınmalıdır.  8 . Sizi harama sevk edecek söz fiil ve davranışlardan sakının.  9 . Mekke ve Medine`de beş vakit namazı mescitlerde kılmalı ve boş zamanlarımızda mescitlerde Kur`an okuyarak,  kaza namazı kılarak değerIendirilmelidir.  1 0 . Mekke-i Mükerreme`de yapılacak en faziletli amel tavaf etmektir.   1 1 . Makbul bir hac için insanlarla iyi geçinmeye, herkese selam vermeye ve ikram etmeye çalışınız.  1 2 . Umreye gitmeden önce Umre için hazırlık yapınız. İhrama girmeyi ve telbiyeyi mutlaka ezberleyiniz.  1 3 . Yolculuk boyunca, Mekke. Medine arası zikir ve tefekkür ile meşgul olunuz.  1 4 . Hanımların   Peygamber   Efendimiz   (S.A.V)   ziyaret   saatleri   Sabah:   07.00   -11.00   Öğlen:   13.00   -15-00   Hanımların   ziyaret   için   giriş   kapı   Numaraları   13   -14-   15   -16   -   17   -   23   -   24   -   25   -   26   -   28   -   29 - 30 numaralı kapılar.  1 5 . Kalış   süreniz   içinde   Medine-i   Münevvere   `de   çevre   ziyaretleri   yaptırılacaktır,   burada   (Uhut   Dağı   ve   şehitliği,   Kıbleteyn   Mescidi,   Yedi   Mescitler   (Hendek),   Küba   Mescidi   ve   Medine   tren   istasyonu, Amberiye Mescididir.)  1 6 . Mekke-i   Mükerreme`deki   ziyaret   yerleri   Sevr   Dağı.   Arafat   (Cebel   ur   Rahme)   Müzdelife   Mina   (Cemerat)   Cebeli   Nur      (Hıra),   Cennet   ’ül   Mualla   ve   Cin   Mescidi   ile   Peygamber   Efendimizin   doğduğu evin yeridir.  1 7 . Gidiş ve varış havaalanında açlığınızı yatıştıracak aperatif yiyecekler bulundurmanız tavsiye olunur. 1 8 . Havaalanlarında namaz kılacak uygun mescitler ve yerler vardır. Transferlerden önce namazlarınızı buralarda kılınız. 

HAC VE UMRE SEYAHATİ YOLCULARIMIZA TIBBİ TAVSİYELER

1 . Hac ve Umre yolculuğuna hazınlarken tansiyon, kalp şeker vb. rahatsızlıkları bulunan yolcularımız mutad olarak kullandıkları ilaçlarını mutlaka almalıdırlar. 2 . Fazla soğuk içeceklerden ve klima cihazlarını gereğinden fazla çalıştırmaktan sakınarak Umre süresince sıkça görülen üst sonulum yolu enfeksiyonlarından korunmanız önemle Tavsiye edilir.  3 . Hac   ve   Umre   süresi   içinde   veya   süresince   yolcularımızı   bekleyen   en   büyük   tehlike   güneş   çarpmasıdır.   Bu   nedenle   yolcularımız   görevlilerin   bu   konudaki   uyarılarına   titizlikle   uymalı,   gündüz   saat 10.00-17.00 arası güneşte kalmamalıdırlar. 4 . Ayrıca   Hac   ve   Umre   yolculuğu   süresi   içinde   pişik,   ishal,   üst   solunum   yolu   ve   ürüner   sistem   enfeksiyonları   sıkça   görülmektedir.   Bu   nedenle   yolcularımızın   beraberinde   bulundurmalarında   fayda olacağı   düşünülen   ilaçların   yer   aldığı   örnek   reçete   aşağıda   sunulmuştur.      **   Rucephine   1   gr.   Dmp   (en   az   iki   kutu)      **   Tytol   Hot   ofl   granal   (1`er   kutu).      **   Novalgin   tablet.   **   Aspirin   tablet,   **   Bepanthene pomad. ** Terramicine pomad, **Çocuklar için öksürük şurubu, ateş düşürücü

YANINIZDA GÖTÜRÜBİLECEĞİNİZ EŞYALARDAN BAZILARI:

1 . İhram (erkekler için] 2 . Havlu 3 . Kokusuz sabun, şampuan, kulak pamuğu 4 . Misvak veya diş fırçası ve macun 5 . Terlik (Ortopedik tavsiye olunur) 6 . Yeterli miktarda iç çamaşırı 7 . Yeterli miktarda iklime uygun pantolon, gömlek çorap 8 . Şemsiye, iğne, İplik 9 . Küçük bir makas 1 0 . Tırnak makası, ayna, tarak 1 1 . Güneş gözlüğü 1 2 . Her zaman ihtiyaç duyduğunuz şahsi ihtiyaçlarınız. 1 3 . Toz maskesi 1 4 . Pişik kremi 1 5 . Yaşlılar ve hastalar için portatif sandalye 1 6 . Size verilen pike ve çarşaflarınızı yanınızda bulundurmanız.

OTELE GİRİŞ TE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Otele geldiğinizde eşyalarınız görevliler tarafından düzenli bir şekilde indirilip sizlere teslim edilecektir.  Otel lobisine geçip görevliden anahtarınızı vermesini bekleyin, (yığılma yapmayınız) Taşınma 1-2 saat sürecektir. Bu süre esnasında enerjinizi ve eşyalarınızı dikkatle koruyun.  Odalara yerleştiğinizde iyice dinlenin. Unutmayın çok farklı bir iklime geldiniz. Tüm ihtiyaçlarınızı rahatça giderin.  Medine otelleri Harem`e yakınlık, temizlik ve kalite bakımından Mekke otellerinden daha üstündür.  Rehberlilerimizin   telefonları   ilan   panosunda   yazılıdır.   İhtiyaç   duyduğunuzda   24   saat   kendilerine   ulaşabilirsiniz.      Umre   Hazırlığı   İçin   Son   Uyarılar   Kâbe`yi   ilk   defa   gören   kişinin   duası   kabul olunacağından duanın geniş tutulması gerekir. İçinizden gelen ve çok istediğiniz dua için en uygun yerdesiniz. Allah dualarınızı kabul etsin.  Abdesti olanlar (ihramlı olunsa bile duş alabilir)  • Başın açık olması (erkekler için ihramlı iken) Tavaf Öncesi ayakların çıplak olup terlik giyilmemesi (erkekler için - harem içinde iken)  İhramlı iken de iç çamaşırı olmamalı. Para çantanız ve diyanet kimliğinizi unutmayın.  Otelin telefon numarasını ve ismini alın. 

EFENDİMİZ (S.A.V)`IN ZİYARET VE MESCİD ADABI

Mescid-i   Nebevi`   ye   ilk   giden   kimse   evvela   gusül   abdesti   almalıdır.   Temiz   elbiseler   giyerek   güzel   kokular   sürünmelidir.      Sükûnet   ve   vakalarla   Mescide   sağ   ayağı   ile   girmeli   ve   `Euzubillahil   azim   vebi vechil kerim vessullanil kadim mineşşeytanirracîm, Bismillah Allahümme salli ala Muhammedin ve barik vessellim, Allahümmağfirli zünübi veftah li ebvabe rahmetike" duasını okumalıdır. Mescide   girdikten   sonra   mümkünse   ve   kerahat   vakti   değilse   iki   rekât   "Tahiyyat-ül   Mescid   namazı   kılar.   Aslında   bu   namazı   her   mescide   girildiğinde   kılmak   lazımdır.   Sonra   Peygamber   (s.a.v)`ın   kabri şerifinin   karşısına   gider.   Yüzünü   kabirlerin   bulunduğu   istikamete   çevirir   ve   ellerini   kaldırmadan   selam   verir.   Duaları   okur.   Üzerindeki   selamları   arz   eder.      Sonra   selamı   Hz.   Ebubekir   (r.a)`e   sonra   da   Hz. Ömer (r.a)`e verir. Daha sonra huşu ve edeple oradan ayrılır,  Müslüman kimse hayatı boyunca efendimiz (s.a.v)` çok salatu selam getirmeye çalışır. Çünkü   efendimiz   (s.a.v)   bir   Hadis-i   şeriflerinde:`...   Bana   salatu   selam   getiriniz.   Çünkü   salat   ve   selamınız   bana   nerede   olursanız   olun   ulaşır.`   Bir   diğer   hadislerinde   ise:   "Kim   bana   bir   salâvat-ı   şerife getirerek beni anarsa, Allah (c.c.)`da onu on misli ile anar" buyurmuşlardır. Âlemlere rahmet olarak gönderilen efendimiz (s.a.v) in kabrini ziyaret aslı  görevlerimizdendir. Peygamberimiz   (s.a.v)   hadisi   şeriflerinde:   "Kim   Beytullah-ı   Hacc   ederde   beni   ziyaret   etmez   ise   bana   cefa   etmiş   otur.      `Vefatımdan   sonra   beni   ziyaret   eden   hayatımda   beni   ziyaret   etmiş   gibidir. "Kabrimi ziyaret eden kimseye şefaatim  vacip olur" buyurmuşlardır.

UMRENİN BİZE KAZANDIRDIKLARI

Umre   yapmak   isteyen   kimse   “Mikat”   sınırları   dışında   gerekli   temizliği   yaptıktan   sonra   umreye   niyet   edip,   telbiye   getirerek   İhrama   girer.      Mekke’ye   varınca   usulüne   uygun   Kâbe’nin   etrafında   umre tavafını yapar. Tavaf bitince iki rekât “Tavaf namazı” kılar. Daha sonra Safa ile Merve arasında umrenin Say’ını yapar. Say’ı bitirince tıraş olur ve ihramdan çıkar. Böylece umre tamamlanmış olur. Umrenin maddi ve manevi birçok faydaları vardır. Bunlardan bazıları şunlardır Umreye giden Müslüman, Allah’ın kendisine verdiği vücut sağlığı ve mal zenginliği gibi dünya nimetlerinin şükrünü yerine getirmiş olur. Değişik ülkelerden gelen Müslümanlar görüşüp tanışır ve bilgi alış-verişinde bulunur, aynı zamanda ticarî ilişkilerde bulunurlar. Umre, insanın günahlarının affedilmesine sebeptir. Bunun için günahlarının affedilmesi için dua ederler. Bir daha kötü bir iş yapmamak, dürüst ve ahlâklı olmak üzere Allah’a söz verirler. Umre, çeşitli Müslüman ülke insanları arasında kardeşlik kurulmasına yardımcı olur. İslâm dininin birlik ve beraberlik dini olduğu, daha net olarak anlaşılır. Umre ibadetini yerine getiren Müslüman dünya menfaatleri için yapılan kötü işlerin ne kadar boş ve anlamsız olduğunu kavrar. Biliyoruz   ki   seyahat   insan   sağlığı   için   çok   faydalıdır.   Hatta   ruhî   sıkıntılardan   kurtulması   için   insanlara   seyahat   tavsiye   edilir.   Allah   da   Kur’an’da   gezip   dolaşmayı   tavsiye   etmiştir.   İşte   umreye   gidenler bu seyahati tabiî olarak yapmış olurlar. Bütün umreye gidenlerin renk, ırk ve meslek ayırımı gözetmeden bembeyaz ve aynı tip ihram içinde bulunmaları eşitlik fikrinin yerleşmesine yardımcı olur. Aynı   zamanda   umre   ibadeti   dünya   Müslümanları   arasında   tanışma,   yakınlaşma,   birlik   ve   beraberlik,   yardımlaşma   ve   kardeşlik   duygularının   gelişmesine   yol   açtığı   için   evrensel   boyutları   olan   bir ibadettir. Kısaca umreye gidenlerin inançları tazelenir. İnsanlığa hizmet aşkları artar. Yardım duyguları gelişir. Bütün insanların eşit ve kardeş olduğunu kavrar. Böylelikle dostluk, sevgi ve barış sağlanmış olur.
HAC   UMRE   KUDÜS  KÜLTÜR TURLARI
            0 542 214 54 02
Bilgi için Lütfen Arayınız 0 312 310 84 35
   Copyright © www.avrasyaturizm.net   her hakkı saklıdır
HAC   UMRE   KUDÜS  KÜLTÜR TURLARI

Umrecilerimize Tavsiyelerimiz

Gidişiniz.    Medine-i    Münevvere    `ye    ise    ihramlarınızı    bagajlara koyunuz.  Cidde`ye   (Mekke)   ise   havalimanında   giymek   üzere   yanınıza   alınız. Buluşma görevlilerimizle irtibata geçiniz.  İhramlı iken uçakta kolonyalı mendil kullanmamaya dikkat ediniz.  Transfer ve gezilerinizde aceleci olmayınız.  Hizmetinizdeki     rehberlere     yolculuk     boyunca     yardımcı     olunuz, dikkatle dinleyiniz.  Kusurlu ve hatalı insanlar göreceksiniz, onları anlayışla karşılayınız.  Sıhhatinize     dikkat     ediniz.     Ağır     yağlı     ve     kızarmış     yiyecekler yemeyiniz.  Hac-Umre   rehber   kitapçığınızı   okuyunuz   ve   Umre   ile   ilgili   CD`leri seyrediniz.  Bol bol zemzem içiniz.  Giydiğiniz   elbiselerin   ter   emen   ve   sıcağı   fazla   geçirmeyen   pamuklu ve   keten   cinsinden   beyaz   elbiseler   olmasına   dikkat   ediniz.   Medine,   sabah   ve akşamları rüzgârlı olduğundan hırka almanız tavsiye olunur.  Sık   sık   duş   almak   hem   ibadetlerinizin   sevabını   arttırır,   hem   daha temiz sağlıklı olmanızı sağlar. Üzerinizde   fazla   para   ile   dolaşmayınız.   Bu   konuda   Mekke   ve   Medine temsilcilerimizden bilgi alınız.  Tavaf ve say esnasında kimseyi itip, kakarak incitmeyiniz.  Hacer-ül Esved’i öpebilmek için başkalarına zarar vermeyiniz.  Yanınıza   fazla   yük   almayınız   (   Uçakta   kilo   sınırı   30   kg’dır.   Kendinizi lüzumsuz    eşyaları    taşımak    zorunda    bırakmayınız.        Size    en    çok    lazım olabilecek   şeyleri   önceden   belirleyiniz.   El   çantanıza   kesici   alet   oyuncak   silah ve metal eşya koymayınız. Para   olarak   Dolar   ve   Riyal   götürebilirsiniz   (yolculuk   süresince   günlük 10$ - 20 $ arası yeterlidir.)  Ülkeye    döndüğünüzde    Hac    ve    Umre    yapanın    olgunluğunu    her halinizle ispat ediniz.  Hac    ve    Umre    yolcuları    bulunduğu    bölgenin    örnek    insanı    olmak durumundadır. Siz de örnek olunuz.  Problemlerinizi mutlaka rehberlerinize ulaştırınız. Aceleci olmayınız.  Mekke   ve   Medine`de   kaldığınız   otelin   kartını   mutlaka   üzerinizde taşıyınız.

YOLCULARIMIZA BAZI UYARILAR

1 . Mescid-i   Nebi   ve   Kâbe-i   Muazzama   `da   farz   namazlardan   sonra genellikle   cenaze   namazı   kılındığından   son   sünnetlere   kalkmayıp,   cenaze namazı kılmak daha sevaptır.  2 . Mescid-i Nebi ve Kâbe-i Muazzama 24 saat açıktır.  3 . Mescidi   Nebi   ve   Kâbe-i   Muazzama   içindeki   tüm   sular   zemzem suyudur. 4 . Nafile     yaptığınız     tavaflardan     sonra     tavaf     namazı     kılmayı unutmayınız. 5 . Seyahatimizle    ilgili    duyurular    otellerde    Namaz    Vakitleri,    Gezi Programı,   Transfer   bilgileri   duyumları   her   gün   yazılacağından   bu   duyumları mutlaka okuyun.  6 . Telefonları       Yurtdışı       görüşmelere       açık       olanlar       Suudi Arabistan`dan   dan   Türkiye   ile   görüşebilir.   Ayrıca   Arabistan’dan   hazır   kart hattı alabilirsiniz. Bu sizin için daha avantajlıdır.  7 . Hac   Mevsiminde   Mina’ya   şeytan   taşlamaya   giderken   elinizde   yük olmamalıdır. Sadece sırt çantaları alınmalıdır.  8 . Sizi harama sevk edecek söz fiil ve davranışlardan sakının.  9 . Mekke   ve   Medine`de   beş   vakit   namazı   mescitlerde   kılmalı   ve boş   zamanlarımızda   mescitlerde   Kur`an   okuyarak,      kaza   namazı   kılarak değerIendirilmelidir.  1 0 . Mekke-i Mükerreme`de yapılacak en faziletli amel tavaf etmektir.   1 1 . Makbul    bir    hac    için    insanlarla    iyi    geçinmeye,    herkese    selam vermeye ve ikram etmeye çalışınız.  1 2 . Umreye    gitmeden    önce    Umre    için    hazırlık    yapınız.    İhrama girmeyi ve telbiyeyi mutlaka ezberleyiniz.  1 3 . Yolculuk    boyunca,    Mekke.    Medine    arası    zikir    ve    tefekkür    ile meşgul olunuz.  1 4 . Hanımların   Peygamber   Efendimiz   (S.A.V)   ziyaret   saatleri   Sabah: 07.00    -11.00    Öğlen:    13.00    -15-00    Hanımların    ziyaret    için    giriş    kapı Numaraları   13   -14-   15   -16   -   17   -   23   -   24   -   25   -   26   -   28   -   29   -   30   numaralı kapılar.  1 5 . Kalış   süreniz   içinde   Medine-i   Münevvere   `de   çevre   ziyaretleri yaptırılacaktır,    burada    (Uhut    Dağı    ve    şehitliği,    Kıbleteyn    Mescidi,    Yedi Mescitler    (Hendek),    Küba    Mescidi    ve    Medine    tren    istasyonu,    Amberiye Mescididir.)  1 6 . Mekke-i   Mükerreme`deki   ziyaret   yerleri   Sevr   Dağı.   Arafat   (Cebel ur   Rahme)   Müzdelife   Mina   (Cemerat)   Cebeli   Nur      (Hıra),   Cennet   ’ül   Mualla ve Cin Mescidi ile Peygamber Efendimizin doğduğu evin yeridir.  1 7 . Gidiş    ve    varış    havaalanında    açlığınızı    yatıştıracak    aperatif yiyecekler bulundurmanız tavsiye olunur. 1 8 . Havaalanlarında   namaz   kılacak   uygun   mescitler   ve   yerler   vardır. Transferlerden önce namazlarınızı buralarda kılınız. 

HAC VE UMRE SEYAHATİ YOLCULARIMIZA TIBBİ TAVSİYELER

1 . Hac   ve   Umre   yolculuğuna   hazınlarken   tansiyon,   kalp   şeker   vb. rahatsızlıkları    bulunan    yolcularımız    mutad    olarak    kullandıkları    ilaçlarını mutlaka almalıdırlar. 2 . Fazla   soğuk   içeceklerden   ve   klima   cihazlarını   gereğinden   fazla çalıştırmaktan   sakınarak   Umre   süresince   sıkça   görülen   üst   sonulum   yolu enfeksiyonlarından korunmanız önemle Tavsiye edilir.  3 . Hac   ve   Umre   süresi   içinde   veya   süresince   yolcularımızı   bekleyen en   büyük   tehlike   güneş   çarpmasıdır.   Bu   nedenle   yolcularımız   görevlilerin   bu konudaki   uyarılarına   titizlikle   uymalı,   gündüz   saat   10.00-17.00   arası   güneşte kalmamalıdırlar. 4 . Ayrıca   Hac   ve   Umre   yolculuğu   süresi   içinde   pişik,   ishal,   üst solunum    yolu    ve    ürüner    sistem    enfeksiyonları    sıkça    görülmektedir.    Bu nedenle     yolcularımızın     beraberinde     bulundurmalarında     fayda     olacağı düşünülen    ilaçların    yer    aldığı    örnek    reçete    aşağıda    sunulmuştur.        ** Rucephine   1   gr.   Dmp   (en   az   iki   kutu)      **   Tytol   Hot   ofl   granal   (1`er   kutu).     **   Novalgin   tablet.   **   Aspirin   tablet,   **   Bepanthene   pomad.   **   Terramicine pomad, **Çocuklar için öksürük şurubu, ateş düşürücü

YANINIZDA GÖTÜRÜBİLECEĞİNİZ EŞYALARDAN BAZILARI:

1 . İhram (erkekler için] 2 . Havlu 3 . Kokusuz sabun, şampuan, kulak pamuğu 4 . Misvak veya diş fırçası ve macun 5 . Terlik (Ortopedik tavsiye olunur) 6 . Yeterli miktarda iç çamaşırı 7 . Yeterli miktarda iklime uygun pantolon, gömlek çorap 8 . Şemsiye, iğne, İplik 9 . Küçük bir makas 1 0 . Tırnak makası, ayna, tarak 1 1 . Güneş gözlüğü 1 2 . Her zaman ihtiyaç duyduğunuz şahsi ihtiyaçlarınız. 1 3 . Toz maskesi 1 4 . Pişik kremi 1 5 . Yaşlılar ve hastalar için portatif sandalye 1 6 . Size verilen pike ve çarşaflarınızı yanınızda bulundurmanız.

OTELE GİRİŞ TE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Otele    geldiğinizde    eşyalarınız    görevliler    tarafından    düzenli    bir şekilde indirilip sizlere teslim edilecektir.  Otel    lobisine    geçip    görevliden    anahtarınızı    vermesini    bekleyin, (yığılma    yapmayınız)    Taşınma    1-2    saat    sürecektir.    Bu    süre    esnasında enerjinizi ve eşyalarınızı dikkatle koruyun.  Odalara   yerleştiğinizde   iyice   dinlenin.   Unutmayın   çok   farklı   bir   iklime geldiniz. Tüm ihtiyaçlarınızı rahatça giderin.  Medine    otelleri    Harem`e    yakınlık,    temizlik    ve    kalite    bakımından Mekke otellerinden daha üstündür.  Rehberlilerimizin     telefonları     ilan     panosunda     yazılıdır.     İhtiyaç duyduğunuzda   24   saat   kendilerine   ulaşabilirsiniz.      Umre   Hazırlığı   İçin   Son Uyarılar   Kâbe`yi   ilk   defa   gören   kişinin   duası   kabul   olunacağından   duanın geniş   tutulması   gerekir.   İçinizden   gelen   ve   çok   istediğiniz   dua   için   en   uygun yerdesiniz. Allah dualarınızı kabul etsin.  Abdesti   olanlar   (ihramlı   olunsa   bile   duş   alabilir)      •   Başın   açık   olması (erkekler için ihramlı iken) Tavaf   Öncesi   ayakların   çıplak   olup   terlik   giyilmemesi   (erkekler   için   - harem içinde iken)  İhramlı iken de iç çamaşırı olmamalı. Para çantanız ve diyanet kimliğinizi unutmayın.  Otelin telefon numarasını ve ismini alın. 

EFENDİMİZ (S.A.V)`IN ZİYARET VE MESCİD ADABI

Mescid-i   Nebevi`   ye   ilk   giden   kimse   evvela   gusül   abdesti   almalıdır. Temiz   elbiseler   giyerek   güzel   kokular   sürünmelidir.      Sükûnet   ve   vakalarla Mescide    sağ    ayağı    ile    girmeli    ve    `Euzubillahil    azim    vebi    vechil    kerim vessullanil     kadim     mineşşeytanirracîm,     Bismillah     Allahümme     salli     ala Muhammedin   ve   barik   vessellim,   Allahümmağfirli   zünübi   veftah   li   ebvabe rahmetike" duasını okumalıdır. Mescide   girdikten   sonra   mümkünse   ve   kerahat   vakti   değilse   iki   rekât "Tahiyyat-ül   Mescid   namazı   kılar.   Aslında   bu   namazı   her   mescide   girildiğinde kılmak   lazımdır.   Sonra   Peygamber   (s.a.v)`ın   kabri   şerifinin   karşısına   gider. Yüzünü   kabirlerin   bulunduğu   istikamete   çevirir   ve   ellerini   kaldırmadan   selam verir.   Duaları   okur.   Üzerindeki   selamları   arz   eder.      Sonra   selamı   Hz.   Ebubekir (r.a)`e   sonra   da   Hz.   Ömer   (r.a)`e   verir.   Daha   sonra   huşu   ve   edeple   oradan ayrılır,      Müslüman   kimse   hayatı   boyunca   efendimiz   (s.a.v)`   çok   salatu   selam getirmeye çalışır. Çünkü   efendimiz   (s.a.v)   bir   Hadis-i   şeriflerinde:`...   Bana   salatu   selam getiriniz.   Çünkü   salat   ve   selamınız   bana   nerede   olursanız   olun   ulaşır.`   Bir diğer   hadislerinde   ise:   "Kim   bana   bir   salâvat-ı   şerife   getirerek   beni   anarsa, Allah    (c.c.)`da    onu    on    misli    ile    anar"    buyurmuşlardır.    Âlemlere    rahmet olarak gönderilen efendimiz (s.a.v) in kabrini ziyaret aslı  görevlerimizdendir. Peygamberimiz    (s.a.v)    hadisi    şeriflerinde:    "Kim    Beytullah-ı    Hacc ederde   beni   ziyaret   etmez   ise   bana   cefa   etmiş   otur.      `Vefatımdan   sonra   beni ziyaret   eden   hayatımda   beni   ziyaret   etmiş   gibidir.   "Kabrimi   ziyaret   eden kimseye şefaatim  vacip olur" buyurmuşlardır.

UMRENİN BİZE KAZANDIRDIKLARI

Umre   yapmak   isteyen   kimse   “Mikat”   sınırları   dışında   gerekli   temizliği yaptıktan   sonra   umreye   niyet   edip,   telbiye   getirerek   İhrama   girer.      Mekke’ye varınca   usulüne   uygun   Kâbe’nin   etrafında   umre   tavafını   yapar.   Tavaf   bitince iki   rekât   “Tavaf   namazı”   kılar.   Daha   sonra   Safa   ile   Merve   arasında   umrenin Say’ını   yapar.   Say’ı   bitirince   tıraş   olur   ve   ihramdan   çıkar.   Böylece   umre tamamlanmış olur. Umrenin   maddi   ve   manevi   birçok   faydaları   vardır.   Bunlardan   bazıları şunlardır Umreye   giden   Müslüman,   Allah’ın   kendisine   verdiği   vücut   sağlığı   ve mal zenginliği gibi dünya nimetlerinin şükrünü yerine getirmiş olur. Değişik   ülkelerden   gelen   Müslümanlar   görüşüp   tanışır   ve   bilgi   alış- verişinde bulunur, aynı zamanda ticarî ilişkilerde bulunurlar. Umre,    insanın    günahlarının    affedilmesine    sebeptir.    Bunun    için günahlarının   affedilmesi   için   dua   ederler.   Bir   daha   kötü   bir   iş   yapmamak, dürüst ve ahlâklı olmak üzere Allah’a söz verirler. Umre,   çeşitli   Müslüman   ülke   insanları   arasında   kardeşlik   kurulmasına yardımcı   olur.   İslâm   dininin   birlik   ve   beraberlik   dini   olduğu,   daha   net   olarak anlaşılır. Umre    ibadetini    yerine    getiren    Müslüman    dünya    menfaatleri    için yapılan kötü işlerin ne kadar boş ve anlamsız olduğunu kavrar. Biliyoruz    ki    seyahat    insan    sağlığı    için    çok    faydalıdır.    Hatta    ruhî sıkıntılardan    kurtulması    için    insanlara    seyahat    tavsiye    edilir.    Allah    da Kur’an’da   gezip   dolaşmayı   tavsiye   etmiştir.   İşte   umreye   gidenler   bu   seyahati tabiî olarak yapmış olurlar. Bütün   umreye   gidenlerin   renk,   ırk   ve   meslek   ayırımı   gözetmeden bembeyaz   ve   aynı   tip   ihram   içinde   bulunmaları   eşitlik   fikrinin   yerleşmesine yardımcı olur. Aynı   zamanda   umre   ibadeti   dünya   Müslümanları   arasında   tanışma, yakınlaşma,    birlik    ve    beraberlik,    yardımlaşma    ve    kardeşlik    duygularının gelişmesine yol açtığı için evrensel boyutları olan bir ibadettir. Kısaca   umreye   gidenlerin   inançları   tazelenir.   İnsanlığa   hizmet   aşkları artar.   Yardım   duyguları   gelişir.   Bütün   insanların   eşit   ve   kardeş   olduğunu kavrar. Böylelikle dostluk, sevgi ve barış sağlanmış olur.
Bilgi için Lütfen Arayınız 0 312 310 84 35 0 542 214 54 02